Yozgat Bozok Üniversitesi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Derslerin Uzaktan Eğitim Yoluyla Verilmesine İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

 

Düzenleme Tarihi: 29/03/2020

Dersler nasıl gerçekleşecek?

Üniversitemizde uzaktan eğitimle ilgili temel altyapı kurulmuş olup, üniversitemiz tüm birimlerini (Tıp fakültesi hariç) kapsamak üzere derslerin teorik saatleri uzaktan eğitim kapsamında mevcut kapasite sınırları içinde senkron (eş zamanlı), geri kalanının ise asenkron (eş zamansız) olarak yürütülecektir. Bununla birlikte farklı öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme-değerlendirme teknikleri ile öğretim materyalleri çeşitlendirilerek aktif bir öğrenme ortamının oluşturulması amaçlanmaktadır.

 

Hangi birimlerde Uzaktan Eğitim Yapılacaktır?

Üniversitemizin Tıp Fakültesi hariç, önlisans, lisans ve lisansüstü Programlarında uygulanacaktır.

 

Duyurulara nasıl erişebilirim?

Duyurulara http://uzem.bozok.edu.tr/ adresinden erişebilirsiniz.

 

Derslere hangi siteden erişebilirim?

Dersler, https://classroom.google.com/ adresi üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz bu siteden giriş yapacaktır.

 

Dersler ne zaman başlayacaktır?

Dersler, 23 Mart 2020 Pazartesi itibariyle başlayacaktır.

 

Dersler hangi gün ve saatte yapılacaktır?

Dersler, mevcut ders programda yer alan gün ve saatte Google Classroom üzerinde yapılacaktır. Bu nedenle uzaktan eğitim dersleri, öğrenim gördüğünüz bölümünüzün ders programına göre yapılacaktır.

 

Uzaktan Eğitim Sistemine hangi haftadan itibaren başlanacak?

Eğitim Öğretime ara verilen 6. haftasından itibaren kalan müfredat Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinden yürütülecektir.

 

Sisteme girişte kullanıcı adı ve şifrem ne olacak?

Sisteme girişler, Yozgat Bozok Üniversitesi E-Posta ve Merkezi Kimlik Hesap Portalında yer alan Merkezi Kimlik Bilgilerine göre yapılacaktır. Bu hesaba göre öğretim elemanları @yobu.edu.tr uzantılı e-posta adresleri ve şifreleri ile giriş yapabileceklerdir. Öğrenciler ise ogrencinumarasi@ogr.bozok.edu.tr e-posta adresleri ve şifreleri ile giriş yapabileceklerdir.E-Posta ve Merkezi Kimlik hesabınızı oluşturmak ya da şifreyi değiştirmek için http://hesap.bozok.edu.tr/ adresini kullanabilirsiniz.

 

Derslerin devam takibi yapılacak mıdır?

Mevcut ders programda yer alan gün ve saatte Google Classroom üzerinde öğretim elemanları yoklama açacaklardır. Bu yoklama ders saatleri sürecinde aktif olacaktır. Öğrencilerin bu yoklamada “Derse katıldım” seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir.

 

Ara sınav ve yılsonu sınavları ne zaman ve nasıl yapılacaktır?

Bu konuya ilişkin bilgilendirmeler daha sonra http://uzem.bozok.edu.tr/ adresinden ve dersin öğretim elemanı tarafından yapılacaktır.

 

Birinci ve İkinci Öğretim Dersleri Birleştirilebilir mi?

Hayır birleştirilemez. Birinci ve ikinci öğretim dersleri ayrı ders olarak değerlendirilecektir.

 

Daha önceki haftalara ait ders notlarına ve içeriklerine ulaşabilecek miyim?

Eğitim-Öğretim takvimi süresince öğretim elemanları ders notlarını silmeyeceklerdir. Öğrenciler bu ders notlarına Eğitim-Öğretim takvimi süresince ulaşabileceklerdir.

 

Mobil cihazlar üzerinden Google Classroom’a erişebilir miyim?

Google Classroom’un iOS ve Android için uygulamasını indirebilirsiniz. Ayrıca web tarayıcılarından da giriş yapabilirsiniz.

 

Google Classroom’a ders kaydımın yapıldığını nasıl öğrenebilir?

Ders kaydınızın yapıldığına ilişkin bilgilendirme ogrencinumarasi@ogr.bozok.edu.tr e-posta adreslerinize gönderilecektir. Lütfen e-postalarını sık sık kontrol ediniz.